Dobór soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe Szukasz rozwiązania, które dopełni korekcję okularową, a może uprawiasz sport lub inną aktywność, z którą okulary nie idą w parze? Mamy dla Ciebie rozwiązanie w postaci soczewek kontaktowych. Soczewki kontaktowe są nowoczesną i bezpieczną formą korekcji wad wzroku, z której od lat korzystają miliony ludzi na całym świecie. Salon Optyczny Nowe Bryle Katowice…

Soczewki kontaktowe

Szukasz rozwiązania, które dopełni korekcję okularową, a może uprawiasz sport lub inną aktywność, z którą okulary nie idą w parze? Mamy dla Ciebie rozwiązanie w postaci soczewek kontaktowych. Soczewki kontaktowe są nowoczesną i bezpieczną formą korekcji wad wzroku, z której od lat korzystają miliony ludzi na całym świecie. Salon Optyczny Nowe Bryle Katowice bazuje na soczewkach kontaktowych firmy CooperVision.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo produkty najbardziej renomowanych firm na świecie, takich jak: Cooper Vision, Menicon, UltraVision, Cantor & Nissel, LCS, Microlens, SEED, Vita Research, czy Finnsusp AB.

 
Proponujemy Państwu szeroki zakres soczewek kontaktowych sferycznych, asferycznych w tym silikonowo-hydrożelowych, torycznych, silikonowo-hydrożelowych do korekcji stożka rogówki oraz hybrydowych, ortokeratologicznych i twardych gazoprzepuszczalnych RGP. Dzięki ścisłej współpracy z laboratoriami w Wielkiej Brytanii, Francji i Holandii jesteśmy w stanie zamówić dla Państwa pacjentów soczewkę korygującą nawet najbardziej skomplikowaną wadę skojarzoną z wysokim astygmatyzmem, nieregularnością rogówki, stożkiem czy ektazją po chirurgii refrakcyjnej.
 
Obok tradycyjnych soczewek korekcyjnych mamy również bogatą gamę soczewek kolorowych, kosmetycznych zmieniających lub modyfikujących kolor oczu, oraz protetycznych „Cantor Prosthetic” – całkowicie kryjących, z malowaną tęczówką, stosowanych do maskowania bielma rogówki, do obturacji czy korekcji anirydii.

Zalety noszenia soczewek kontaktowych:

  • lepiej widzimy (lepsze odwzorowanie obrazu)
  • szersze pole ostrego widzenia niż przy noszeniu okularów
  • nikt nie wie, że mamy wadę wzroku
  • brak efektu pary, czy deszczu/śniegu na okularach
  • możemy nimi skorygować trudniejsze wady wzroku (duże moce)
  • umożliwiają korekcję różnowzroczności nawet powyżej 3 dioptrii różnicy,
  • można je stosować tylko okazjonalnie (zamiennie z okularami)
  • są idealne przy uprawianiu sportów takich jak jazda na rowerze, bieganie, narty, aerobik,sporty wodne itp.

Krok 1. Wywiad

Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem badania jest wywiad. Specjalista dowie się jakie są Twoje potrzeby, postara się już wstępnie dopasować typ soczewek do twojego stylu życia i zapotrzebowania. Wywiad jest bardzo ważnym etapem, gdzie należy przekazać specjaliście wszystkie ważne informacje i szczerze odpowiedzieć na zadawane pytania.

Krok 2. Badanie

Badanie zaczyna się od komputerowego badania wzroku za pomocą autorefraktometru. Jest to wstępne badanie wzroku, nie można całkowicie na nim bazować.
 
Następnie specjalista przeprowadza subiektywne badanie wzroku za pomocą foroptera lub kasety szkieł próbnych. Za pośrednictwem różnych optotypów i testów sprawdza dokładnie parametry wady wzroku, bazując na tym co odpowiada mu pacjent.

Krok 3. Badanie w lampie szczelinowej

Przed aplikacją soczewek kontaktowych kluczowym etapem badania w gabinecie jest sprawdzenie przedniego odcinka oka, gdzie specjalista oceni stan zdrowia oczu, powiek oraz filmu łzowego. Dokonywane jest to w celu wyeliminowania ewentualnych przeciwwskazań do noszenia soczewek.
 

Krok 4. Aplikacja soczewek kontaktowych

Kolejnym krokiem jest przymierzanie soczewek kontaktowych. Jeżeli wada wzroku będzie bardziej skomplikowana (na przykład będzie konieczna korekcja soczewkami torycznymi), specjalista sprowadzi soczewki i przymierzanie odbędzie się na kolejnej wizycie. Jeżeli pacjent posiada prostą, sferyczną wadę wzroku, to przymierzanie odbędzie się natychmiast.
 
Pierwsze soczewki zaaplikuje pacjentowi specjalista lub od razu poprosi go o założenie soczewek samodzielnie przeprowadzając przy tym naukę zakładania.
 
Po założeniu zostanie zbadana ostrość widzenia w soczewkach kontaktowych. Pełna ostrość pojawi się już po chwili. Następnie specjalista oceni ułożenie soczewek na oczach w lampie szczelinowej– czy soczewki leżą centralnie na rogówce, czy ruchomość jest odpowiednia, a dopasowanie optymalne. W soczewkach torycznych oceniamy rotacje soczewki.
 
Kolejnym krokiem jest nauka zdejmowania soczewek. Pacjent samodzielnie zdejmuje soczewki kontaktowe ucząc się przy tym techniki ściągania soczewki.
 
Jeżeli wszystko jest w porządku, to pacjent otrzymuje soczewki do domu i testuje je w „normalnych” warunkach.
 

Krok 5. Wizyta kontrolna

Po tygodniu specjalista zaprasza pacjenta na wizytę kontrolą. Jeżeli pacjent nie widzi w soczewkach  pełnej ostrości lub soczewki źle się układają, czy też źle leżą na oczach to specjalista zaproponuje inne soczewki, lepiej dopasowane.
 
Soczewki dobiera się tak długo, aż pacjent będzie z nich zadowolony, a specjalista oceni, że są bezpieczne dla oczu.
 
Po pełnym dopasowaniu soczewek kontaktowych pacjent otrzyma receptę, na której będą zapisane parametry soczewek kontaktowych oraz pełna nazwa dopasowanych soczewek kontaktowych. Należy użytkować tylko te soczewki kontaktowe, które zapisał specjalista. Wszelkie zmiany soczewek na inne powinny być dokonywane także pod nadzorem specjalisty.
Formularz kontaktowy

Zapis się na badanie

    Zakładanie soczewek

    Krok 1. Umyj i wysusz

    • przed dotknięciem soczewek zawsze dokładnie umyj ręce używając antybakteryjnego mydła bez środków nawilżających i dokładnie spłukać
    • dokładnie wytrzyj ręce

    Krok 2. Przygotuj swoje soczewki kontaktowe

    • wyciągnij soczewkę z opakowania
    • umieść soczewkę na czubku palca wskazującego, tak by krawędź soczewki była skierowana ku górze. Upewnij się, że soczewka jest wywinięta na właściwą stronę.

    * jeżeli soczewka kształtem przypomina „miskę”, tzn. krawędzie są skierowane ku górze – oznacza to, że jest to właściwa strona.
    * jeżeli soczewka kształtem przypomina „ talerz do zupy”, tzn. krawędzie wywinięte są na zewnątrz – oznacza to, że jest to niewłaściwa strona.

    Krok 3. Załóż soczewki kontaktowe

    • palcem środkowym dłoni, na której znajduje się soczewka, odciągnij w dół dolną powiekę
    • palcem wskazującym drugiej dłoni odciągnij do góry i przytrzymaj górną powiekę, trzymając ją za rzęsy, aby zapobiec mruganiu
    • skup wzrok na jednym punkcie
    • powoli i delikatnie nałóż soczewkę na kolorową część swojego oka
    • powoli odsuń palec wskazujący, na którym była soczewka
    • puść powieki i delikatnie pomrugaj, upewnij się patrząc w lustro, że soczewka jest na właściwym miejscu

    Zdejmowanie soczewek

    Krok 1. Umyj i wysusz ręce

    • przed dotknięciem soczewek zawsze dokładnie umyj ręce, używając antybakteryjnego mydła bez środków nawilżających i dokładnie spłukaj
    • dokładnie wytrzyj ręce

    Krok 2. Zdejmowanie soczewek kontaktowych

    • opuść głowę i spójrz w lustro
    • sprawdź, czy soczewka znajduje się na kolorowej części oka
    • patrząc w lustro, delikatnie przesuń soczewkę w dół na białą część oka
    • za pomocą kciuka i palca wskazującego delikatnie chwyć soczewkę kontaktową by wyciągnąć ją z oka

    Krok 3.Czyszczenie i dezynfekcja soczewek kontaktowych

    • aby zapewnić czystość oraz poczucie komfortu, soczewki wielokrotnego użytku powinny być czyszczone i dezynfekowane zawsze przed włożeniem ich do pojemniczka
    • umieść soczewkę na wewnętrznej części dłoni i nanieś na nią kilka kropli płynu do pielęgnacji soczewek kontaktowych
    • pocieraj soczewkę do przodu i do tyłu małym palcem przez 15 sekund
    • obróć soczewkę i powtórz powyższą czynność na drugiej stronie
    • spłucz soczewkę świeżym płynem do pielęgnacji soczewek

    Krok 4. Przechowywanie soczewek kontaktowych

    • umieść soczewki w pojemniku do przechowywania soczewek
    • napełnij pojemnik płynem zaleconym przez Twojego specjalistę (nie mieszamy dwóch różnych płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych ze sobą)
    • ostrożnie zakręć pojemnik do przechowywania soczewek, tak by przypadkiem nie przycisnąć soczewki kontaktowej znajdującej się w pojemniku i odłóż go w bezpieczne miejsce
    W przypadku jednodniowych soczewek kontaktowych po zdjęciu z oka, należy je wyrzucić.